Marie Junkerová – studentka programu FJHČ
Francouzský jazyk pro hospodářskou činnost jsem si vybrala pro jeho praktičnost. Pár předmětů se zde věnuje literatuře a dějinám, aby se člověk základně orientoval ve francouzské kultuře. Naprostá většina předmětů je ale zaměřena odborněji na ekonomická témata. Největším přínosem z hlediska zdokonalení se v jazyce jsou nabízené studijní pobyty a stáže Erasmus + ve frankofonních zemích. Na Ekonomicko-správní fakultě zase člověk porozumí velice zajímavému světu ekonomie a financí a zdokonalí se v obchodní angličtině. Také bych chtěla ocenit ochotu vyučujících na katedře francouzštiny pomoci studentům s hledáním pracovních příležitostí v oboru a snahu realizovat exkurze ve firmách i institucích.
Snad bych ještě dodala: „Pro lepší představu se podívejte na instagramový profil @fjhc_muni. Uvidíte tam fotky z exkurzí, workshopů a stáží ve firmách, které nabírají mladé francouzštináře.“
Bc. Klára Jelínková – absolventka programu FJHČ
Po šesti letech na bilingvním gymnáziu jsem měla vcelku jasno ve volbě vysoké školy. Plán zněl pokračovat s francouzštinou, ale zároveň jsem ji chtěla spojit s něčím více praktickým. Proto byl pro mě obor FJHČ ideální kombinací. Když jsem navíc zjistila, že na rozdíl od klasických ekonomických oborů nebudu v kontaktu s matematikou, neváhala jsem. V předmětech jsme se věnovali zdokonalení naší úrovně jazyka, ale taky obchodní a profesní komunikaci, čehož využívám denně v práci při kontaktu s frankofonními zákazníky. Na místo, kde již přes dva roky pracuji, jsem nastoupila už za studií nejprve jako stážistka právě díky FJHČ. A problematice, které se zde věnuji, jsem nakonec zasvětila i svou bakalářskou práci.