Anna Stužková

Bakalářské studium Francouzský jazyk se zaměřením na vzdělávání

Francouzský jazyk se zaměřením na vzdělávání jsem se rozhodla studovat především pro radost z práce s dětmi i možnost věnovat se dospělým. Navíc je pro mě učení se francouzštiny výzvou. Někdy tento jazyk vidím jako spletitou hádanku, pro kterou je třeba získat tucet nápověd, aby do sebe dílky zapadly. Po prvním roce studia se moje naděje na vyluštění výrazně zvětšila. Hodiny gramatiky, které postupně pokryly základní až pokročilou látku, mi umožnily utřídit si a doplnit znalosti. Pravidla fonetiky mi zase objasnila hned několik záhad a utvrdila mě v pocitu, že jazyk je logický systém a já mu postupně přicházím na kloub. Menší počet studentů v ročníku, rozmanitá škála předmětů a obecně příjemné prostředí jsou milým bonusem.

Magisterské studium Učitelství francouzského jazyka pro základní školy

To, že chci studovat francouzštinu, jsem věděla již na gymnáziu a ani jednou jsem tohoto rozhodnutí nelitovala. Nyní, po necelých čtyřech letech studia vím, že pedagogická fakulta MUNI byla správnou volbou. Stala jsem se součástí katedry, kde panuje vstřícná a téměř rodinná atmosféra. Oceňuji množství volitelných předmětů, protože každý si může najít to, co ho baví a naplňuje. Za sebe mohu doporučit dramaťák ve francouzštině, nebo deskové hry ve výuce, které mi pomohly se rozvinout nejen po didaktické stránce.

V současné době netrpělivě vyhlížím podzimní semestr, jelikož mne čeká studium ve Francii v rámci programu Erasmus+.

Bc. Amálie Vojáčková

Mgr. Barbora Veselá

Absolventka Učitelství francouzského jazyka pro základní školy

Do prváku jsem nastupovala se slabou francouzštinou, ale velkou motivací se ji naučit. Podobně to měli i ostatní prváci. Navíc nás pojila láska ke všemu francouzskému, takže jsme vytvořili skvělý kolektiv, ze kterého vzniklo i pár přátelství na celý život. Ve spoustě volitelných předmětů jsme se mohli zaměřit na to, co nás bavilo nejvíc – za mě to bylo divadlo, improvizace a fonetika. Obrovskou životní zkušeností pro mě byl rok studia ve Francii – v Paříži a Bordeaux – kam jsem díky Erasmu a podpoře katedry mohla vyjet zdokonalit svou francouzštinu a potvrdit si i vyvrátit některé své romantické představy o Francii :-).